Çalışma Ofisini Yeniden Hayal Et

Çalışma Hayatı

Bilinçli insanların var oluşuyla birlikte çalışma hayatı da başlamıştır. Geçmişten başlayarak içgüdüsel olarak hayatta kalma, beslenme, barınma ve zaman geçtikçe de topluluk oluşturma yani sosyalleşme, tarım, ihtiyaçlar doğrultusunda zaman kazanmak için teknoloji sıralamasıyla ilerlemiştir.

Aristoteles, bizleri “akıl sahibi bir hayvan” olarak betimlemişti*. Buradan yola çıkarak sosyal bir varlık olan insanlar etkileşim içerisinde kendini sürekli yeniler ve düşünebilmesiyle diğer canlılardan ayrılır. Çalışma hayatı kavramı sanayi devrimiyle birlikte farklı bir boyut kazanmıştır. İnsanların tabaka olarak ayılmaları da bu zamanda başlamıştır. Döneminde katı kurallarla işletilen işletmeler günümüzde daha esnek bir yapıya bürünerek insana değer veren iş modelleri ile evirilmiştir. Esnek olmasının kattığı değerlerde insanların aileler veya çalışma arkadaşlarıyla geçirilen sürenin artmasıyla daha verimli bir iş modelini oluşturdu. İnsanlar sosyal bir varlıktı unutmayalım. Teknolojinin de gelişmesiyle internetin olduğu her yer sizin çalışma alanınız haline gelmiştir. Hibrit çalışma sistemi diye bir kavram var artık aramızda. Belirli günlerde ofisten çalışma belli günlerde evden çalışma veya nerede çalışmak isterseniz. Evrende bilinen en değerli varlık insandır, mükemmel bir yapıya sahiptir. Çalışma koşullarını kendimize eziyete çevirmektense kendimizi değerli kılarak belli kurallar ve disiplinlerle çalışma koşullarımızı kendimiz belirleyebiliriz. Dönem ve gidişat artık bu yöndedir. Trade Union Congress tarafından yapılan bir araştırma göre yakın gelecekte esnek çalışma yöntemleri, çalışma hayatında yer alan taraflar arasındaki ilişkilerde daha önemli rol oynayacaktır.* Tüm dünyada kabul edilmiş 11 farklı esnek çalışma modeli vardır. Bunlar; Kısmi süreli çalışma, İş paylaşımı, Esnek iş süresi, Çağrı üzerine çalışma, Evden çalışma, Uzaktan çalışma, Ödünç iş ilişkisi, Yoğunlaştırılmış iş haftası modeli, Yıllık iş süreleri modeli, Emekliliğe yumuşak geçiş modeli ve Vardiya modelidir.* Çağrı üzerine çalışma, evden çalışma ve uzaktan çalışma modelleriyle internetin olduğu her yeri kendinize ofis haline getirebilirsiniz. Kendinizi özgür hissetmek istiyorsanız ve öyle hissediyorsanız bu iş modelleri size hitap edecektir. Kuşaklar arası çatışmanın gözle görülür seviyelerde olması yeni kuşakların eski iş modellerini benimsemesi biraz zor olacaktır. Çünkü artık işin hangi koşullarda, nerede değil, istenilen şartlarda yapılıp yapılmadığı ön plana çıkmaktadır.

Kendi koşullarınızı kendiniz yaratın, sosyal bir varlığız, paylaşmak, üretmek, etkileşim içinde olmak insanı mutlu eden şeylerdir. Bilgisayarlarınızı alın ve kendi ofislerinizi kendiniz yaratın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir