Çalışma Ofisini Yeniden Hayal Et

Çalışma Ortamı ve Oksijen Seviyesi

İnsan var olduğu süreden itibaren çalışma ihtiyacınız da doğurmuştur. Sanayi devrimiyle birlikte günümüz çalışma koşulları oluşmaya başlamıştır. İşin içine çalışma saatlerinin belirlenmesi, çalışma koşullarına uygun yaş aralığının belirlenmesi, çalışma ortamları ve üst, alt tabakanın bellenmesi gibi konulara ayrılmıştır.

Sanayi devriminden önce bu tarz konular söz konusu değildi. Günlük gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek koşullarda çalışmalar devam ettirilmekteydi, maaş politikası yoktu. 18. – 19. yy arasında durumlar iyileştirilmeye başlayarak çalışanın “işçi”, ortaya koyulan hizmet ve emeğe ise “çalışma” olarak anlam kazanmıştır.* Geçmişte koşullar işlere göre belirlenirken günümüzde iş koşulları gezegenin en değerli varlığı olan ve sosyal bir birey olan insanlara göre belirlenmeye başlamıştır. Her saniye gelişen işlerimizin daha ileriye gitmesi için ortamların iyileştirilmesi işlerin daha verimli olmasına neden olmakta. Koşulların gelişmesiyle günümüzde işler daha verimli ve hızlı olarak ilerlemektedir. Önemli konulardan biride canlıların var olma sebeplerinden biri olan oksijen. Oksijenin yetersiz olması insanların verimli çalışmalarının önüne geçebilmektedir. Kapalı ortamlarda bu durumun iyi kontrol edilebilmesi gerekmektedir. Oksijen seviyesindeki birkaç derecelik değişiklikler insanların verimli karar alma seviyelerini bile etkileyebilmekte, hatta ölümlerine bile neden olabilmektedir. Aşağıda tabloda görüleceği gibi seviyenin iyi korunması gerekmektedir.

Çalışma ortamı ve Oksijen Seviyesi (%) Etkileri;*

20.8 Normal seviye; giriş için güvenli

22 Oksijence zengin ortam

19.5 Oksijence yetersiz ortam

16 Karar verme ve solunum bozukluğu

14 Çok hızlı yorulma ve hatalı karar verme

Daha verimli kararlar alabilmemiz ve işlerimize odaklanmamız için bulunduğumuz ortamda oksijen seviyesinin yüksek olması gerektiğini artık düşünüyorsunuzdur. Maalesef ki büyük kentlerde yaşamanın vermiş olduğu aşırı hava kirlilikleri açık alanlarda olsak bile oksijen seviyesinin yeteri kadar iyi olduğu anlamına gelmiyor. Nedenleri trafik, bilinçsiz karbon salınımı, insanların duyarsız olması, filtreleme yapmayan fabrikalar… nedenlerini aklınıza getirebilirsiniz.

Kısa ve değerli yaşamımızda, çalışma hayatımızın Hibrit çalışma modeli için bir engelinin olmadığını anladığımız bu dönemlerde, çalışma ortamlarınızı ve Kurumsal etkinliklerinizi OfficeYard‘ a taşımanız yapılabilecek en güzel hareketlerden biri olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir