Çalışma Ofisini Yeniden Hayal Et

Ekip Çalışması ve Motivasyon

Beyaz yaka Çalışanların günlük aktivitelerine baktığımızda; Sabah kalk, işe gitmek için hazırlan, yola çık, büyük şehirde yaşıyorsanız trafiğe gir, ofise git, çalış, akşam trafiğine gir, eve dön. İşle ilgili rutinlerimiz bu şekilde. Farklı olduğunu söyleyen olur mu bilinmez.

Rutinlerin, günde bize maliyeti ortalama 12 saat kadardır. Bir yıla baktığımızda yılın aralıksız 6 ayı kapalı ofislerde geçirilmektedir (evde geçirilen süre hariç). Hapisten bir farkı yok. Yaşadığımız çevrede de en ufak bir alana bina dikme isteği olduğundan, yeşil alanlar yok edilerek insanların doğayla olan etkileşimi giderek yok oluyor. Doğayla buluşmak istesek bile çoğu zaman koşuşturmalardan vakit bulunamıyor. İnsan ve doğa birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Aralarındaki ilişki ilk çağlardan beri devam etmektedir. O zaman doğadan neden uzaklaşıyoruz. Lowe ve Goyder (1983)’in İngiltere’de gerçekleştirdikleri bir araştırmada, halkın kent yaban hayatı projelerine veya çevre koruma gruplarına katılmaktan çeşitli faydalar elde ettikleri tespit edilmiştir*. Günümüze bakıldığında imkanı olanların büyük şehirlerden kaçarak doğa içerisinde ev yaptıkları ve stres, hava kirliliği gibi vb. olumsuz etkenlerden uzaklaşmak için tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları görülmektedir. Peki doğanın insana psikolojik ve fiziksel olarak ne gibi faydaları vardır; Ekip çalışması ve motivasyon için ekip ruhunun dışında Temiz hava ve doğa yenilikçi düşüncelerin önünü açar, zihni rahatlatır, daha net ve açık şekilde düşünmeyi sağlar. Çözüm üretme yeteneğini geliştirir. Hatta Toplum sağlığı araştırmacıları Stamatakis ve Mitchell* gibi bilim insanlarına göre yaşamı uzattığı bile söylenir.  Yani doğadan uzaklaşmak oldukça zordur. Tatillerde neden sürekli deniz kenarlarına ya da doğal ortamlarda zaman geçirme isteğimiz var. Çünkü doğa bizi rahatlatır, stresten uzaklaştırır. Julian Heyes’ in makalesinde*, üstün zekalı başarılı liderlerin ortak bir yönünden bahsetmekte. Her birinin sağlıklı, yaratıcı, mutlu ve verimli kalmalarının yolunun düzenli yürüyüşlerine bağlamakta. Kendimize fırsatlar yaratarak, kapalı ofislerden çıkarak hareket edebileceğimiz doğal ortamlarda vakit geçirmek hem zihinsel sağlık hem de bedensel sağlığımız için iyi olacaktır. Tümüyle kendimizi sağlıklı hissetmemiz iş hayatımızı etkileyeceği gibi, çevresel duyarlılığımızı da etkileyecektir.

Doğada çalışmanın dışında aralarda yapacağınız etkinliklerle ekip ruhunu canlandırabilir, Çalışan motivasyonunu arttırabilirsiniz. Yeni bir çalışma akımı başlatan OfficeYard‘ a sizleri de beklemekteyiz.